|
|
|
|
Rodzaje szkieł okularowych
Drodzy Państwo,
aby ułatwić wam podjęcie decyzji przy wyborze odpowiednich szkieł okularowych musimy wspomnieć o możliwości zakupu szkieł cieńszych i lżejszych, a przy tym bardziej estetycznych od tych standardowych w indeksie 1.5.
Taka wiedza przyda się z pewnością osobom z większą wadą wzroku oraz tym którzy oczekują od okularów komfortu i estetyki.
Standardowo w okularach montowane są szkła o grubości określonej indeksem 1,50 w konstrukcji sferycznej (standard). Jest to wartość wystarczająca w przy niewielkiej wadzie wzroku (zakładamy że słowo „niewielka” tyczy się mocy od -2.0 do +2.0dptr). Jeśli jednak wada jest większa lub bardzo duża, wówczas warto zastosować redukcję grubości a także konstrukcję asferyczną która pozwala na minimalizację zniekształceń sferycznych i astygmatycznych.
Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane użytkownikom, którzy wymagają większej korekcji sferycznej lub mają astygmatyzm.
Okulary przestają być problemem oraz niewygodną koniecznością, użytkownik zyskuje naturalne i komfortowe widzenie. Soczewki są cienkie, eleganckie i płaskie a efekt pomniejszonego oka (soczewki okularowe minusowe) lub oka powiększonego (soczewki okularowe plusowe) został zminimalizowany.
Im większy indeks zastosujemy (oraz konstrukcję asferyczną), tym cieńsze i bardziej estetyczne soczewki uzyskamy.
Redukcję grubości można osiągnąć dla soczewek ujemnych oraz dodatnich. Najwyższy możliwy indeks to:
1,74 – który oznacza że soczewka jest ok 50% cieńsze i 3 razy lżejsze od indeksu 1.5
(przeznaczony do opraw pełnych i żyłkowych)
1.67/1.67 ASF – soczewka jest ok 40% cieńsze i lżejsze a dodatkowo materiał z uwagi na gęstość jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.
(przeznaczony do opraw: pełnych, żyłkowych i patentów)
1.6/1.6 ASF – soczewka jest ok 30% cieńsza i lżejsza a dodatkowo materiał z uwagi na gęstość jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.
(przeznaczony do opraw: pełnych, żyłkowych i patentów)
1.59/1.59 ASF – indeks ten jest cechą materiału o nazwie poliwęglan , jest ok 30% cieńszy i lżejszy a przy bardzo wytrzymałe, idealne dla dzieci, osób aktywnych i sportowców.
(przeznaczenie do opraw: żyłkowych i patentów)
1.53 – materiał o nazwie Trivex charakteryzują: doskonałe właściwości optyczne, wyjątkowa wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i na działanie różnych substancji chemicznych. Idealne dla dzieci, sportowców, osób aktywnych oraz tych pracujących w trudnych warunkach. |
|
|
|
|