|
|
|
|
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej
AMD - zwyrodnienie plamki żółtej
Plamka żółta to niewielkich rozmiarów punkt znajdujący się na siatkówce oka, będący największym skupiskiem świtłoczułych receptorów. Plamka żółta jest jedną z najczęstszych przyczyn
utraty wzroku u osób po 65 roku życia. Naukowcy wciąż badają sposobność powstawania AMD. Do rozwoju choroby przyczyniać mogą się mutacje w obrębie genu kodującego, tzw. czynnik H, jest on białkiem odpowiedzialnym za hamowanie reakcji układu immunologicznego na infekcje bakteryjne i wirusowe po zwalczeniu zagrożenia. W konsekwencji mutacji zdolność do hamowania reakcji odpornościowych zostaje zaburzona, co prowadzi do niebezpiecznego dla zdrowia utrzymywania się stanów zapalnych w organizmie. Rozróżniamy dwie postaci :
AMD suche występujące u 80% chorych
AMD mokre (wysiękowe) bardziej niebezpieczne.
Jak wynika ze statystyk na ADM cierpi ok 2 mln Polaków, u 600 tysięcy nich choroba wkroczyła w zaawansowane stadium.
Czynniki wpływające na zachorowalność to miedzy innymi:
Wiek,
Genetyczne dziedziczenie,
Jasny kolor tęczówki,
Nadciśnienie tętnicze,
Palenie tytoniu,
Niedobór witaminy E, C, beta-karoten, selen,
Niedobór luteiny,
Nadwaga,
Płeć żeńska
Objawy:
Trudności w czytaniu
Zniekształcone widzenie linii prostych
Rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów
Problemy z widzeniem środka obrazu
Trudności w rozróżnianiu kolorów
PAMIĘTAJ: Wczesne stadium AMD u większości osób nie wpływa na jakość widzenia.
Chorobę stwierdza się podczas badania okulistycznego, osoby po 50 –tym roku życia powinny regularnie kontrolować oczy. Jednym z często wykonywanych bań jest test Amslera. Pomocnym również w zdiagnozowaniu choroby badaniem jest kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka.
Test można przeprowadzić samemu w domu: należy wziąć kartkę w kratkę i w centralnej jej części namalować punkt. Patrząc na niego z odległości ok.40 cm należy zwrócić uwagę na to, czy linie kratki nie zbliżają się do siebie lub się nie oddalają. Jeśli tak jest, należy udać się do okulisty.
Można skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD. Wśród osób o wysokim ryzyku zachorowania na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka aż o 25%. Należy regularnie kontrolować poziom cholesterolu, w razie potrzeby postarać się aby go obniżyć. Istotna jest odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze. Cenne są warzywa żółte takie jak kukurydza czy dynia stanowiące źródło karotenoid. Jeżeli dieta nie jest wystarczająca, należy przyjmować preparaty witaminowo-mineralne, które uzupełnią niedobory. Należy chronić oczy przed długotrwałym nasłonecznieniem, konieczne są okulary z filtrami które w 100% blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. |
|
|
|
|