Gdzie Twój optyk, okulista? KAMEX - zapraszamy po okulary.

OKULARY dla AFRYKI
DLACZEGO MY ???
Marki Soczewek Okularowych
VOGUE okulary
RAY BAN okulary
Okulary plastik męskie, damskie
OKULARY plastikowe
OKULARY plastikowe
Okulary plastik damskie
Okulary plastik męskie
Okulary plastik dziecięce
DUNNE okulary
EXIT okulary
XENON okulary
BERGE okulary
Producenci soczewek
Rodzaje soczewek
Instrukcja użytkowania soczewek kontaktowych
Wady wzroku i choroby oczu
Okulary / Zdrowie / Uroda


Login:
Hasło:


suwalki@optyczny.pl

 

000000 Brak na magazynie
Budowa oka

BUDOWA OKA

Twardówka - zewnętrzna ochronna tkanka oka nadaje kształt gałce ocznej, chroni wewnętrzne części oka przed mechanicznym uszkodzeniem.

Spojówka - najbardziej zewnętrzna osłonka oka,mająca kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, stale wilgotna, lśniąca, odpowiada za prawidłowe nawilżenie, a więc funkcjonowanie części optycznych oka, rozprowadza łzy. Chroni przed głębszymi infekcjami oka.

Tęczówka - część oka, która determinuje kolor naszych oczu. W jej centrum znajduje się.

Źrenica - pełni w oku rolę podobną do przesłony w aparacie fotograficznym – zwęża się pod wpływem ostrego światła i przy patrzeniu na bliskie przedmioty, rozszerza w ciemności i do dali, umożliwiając wpadanie do oka odpowiedniej ilości promieni świetlnych.

Rogówka - zasłania w przedniej części oka tęczówkę i źrenicę niczym szkiełko zegarkowe. Jest to najsilniej załamująca światło część oka, w dużej mierze jej kształt determinuje występowanie wad wzroku. Musi być cały czas nawilżona, lśniąca i przezierna. Choroby rogówki powodujące jej zmętnienie w znacznym stopniu obniżają widzenie.

Soczewka - leży ona poza tęczówką i jest drugą w kolejności strukturą załamującą światło, przy czym jej kształt przez długi okres życia jest zmienny – może ona mniej lub mocniej uwypuklać się (dzięki skurczowi mięśnia rzęskowego), a więc załamywać promienie świetlne z różną mocą. Dzięki temu widzimy wyraźnie zarówno odległe jak i bliskie nam przedmioty.

Ciało szkliste - galaretowata, przezroczysta substancja, w dużej mierze zbudowana z wody, wypełnia dużą część gałki ocznej poza soczewką, pomaga w utrzymaniu kształtu gałce ocznej, amortyzuje wstrząsy oka, dba o prawidłową temperaturę w gałce ocznej, chroni i podtrzymuje siatkówkę.

Naczyniówka - tylna część błony naczyniowej oka, zgodnie z nazwą jest to warstwa naczyniowa oka, wyścieła ona twardówkę, a więc bierze udział w utrzymaniu kształtu oka. Bogate unaczynienie sprawia, że to ta tkanka odżywia oko i odprowadza z niego krew, zapewnia także odpowiednią temperaturę oka. W przedniej części oka przechodzi w ciało rzęskowe i tęczówkę (przednia część błony naczyniowej).

Nerw wzrokowy - obserwując dno oka widzimy tylko początkowy fragment nerwu wzrokowego, tzw. tarczę nerwu wzrokowego. Zbierają się tu włókna nerwowe z całej siatkówki, skąd następnie drogą nerwu wzrokowego i dalej drogi wzrokowej impulsy świetlne docierają do kory wzrokowej w mózgu.

Siatkówka - najbardziej wewnętrzna warstwa budująca ścianę gałki ocznej, światłoczuła, porównywana (kiedyś;) do kliszy w aparacie fotograficznym, to tu skupiają się promienie świetlne i powstają impulsy elektryczne przenoszone drogą neuronów do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie powstają wrażenia wzrokowe.

Plamka - maleńki obszar centralnej siatkówki, odpowiadający za widzenie szczegółów. To właśnie tą częścią oka postrzegamy szczegóły, czytamy, rozpoznajemy twarze czy godzinę na zegarku. Poczucie kontrastu czy orientację w przestrzeni daje nam natomiast obwodowa siatkówka.
 
SOCZEWKI KONTAKTOWE